Difference between revisions of "Amway History"
From AmwayWiki
(→Amway Market Launches) |
|||
| Line 48: | Line 48: | ||
|1997 || [[Phillipines]], [[South Africa]], [[Romania]] | |1997 || [[Phillipines]], [[South Africa]], [[Romania]] | ||
|- | |- | ||
| − | |1998 || [[India]], [[Dominican Republic]], [[Haiti]] | + | |1998 || [[India]], [[Dominican Republic]], [[Haiti]], [[Venezuela]] |
|- | |- | ||
|1999 || [[Denmark]], [[Sweden]], [[Norway]], [[Finland]], [[Åland Islands]] | |1999 || [[Denmark]], [[Sweden]], [[Norway]], [[Finland]], [[Åland Islands]] | ||
| + | |- | ||
| + | |2001 || [[Croatia]] | ||
|- | |- | ||
|2002 || [[Singapore]] | |2002 || [[Singapore]] | ||
| Line 60: | Line 62: | ||
|2008 || [[Vietnam]] | |2008 || [[Vietnam]] | ||
|- | |- | ||
| − | |2010 || [[Jamaica]] | + | |2010 || [[Jamaica]], [[Estonia]], [[Latvia]], [[Lithuania]] |
|} | |} | ||
Revision as of 13:50, 8 October 2012
Amway Market Launches
| Year | Countries Opened |
|---|---|
| 1959 | United States |
| 1962 | Canada |
| 1971 | Australia |
| 1973 | United Kingdom |
| 1974 | Hong Kong |
| 1975 | Germany |
| 1976 | Malaysia, France |
| 1978 | Netherlands |
| 1979 | Japan, Ireland |
| 1980 | Belgium, Switzerland, Barbados |
| 1982 | Taiwan |
| 1985 | Austria, Italy, New Zealand, Panama |
| 1986 | Spain |
| 1987 | Guatemala, Thailand |
| 1990 | Mexico |
| 1991 | Brazil, Hungary, Korea |
| 1992 | Brunei, Indonesia, Poland, Portugal |
| 1993 | Argentina |
| 1994 | Czech Republic, Slovakia, Turkey |
| 1995 | Chile, El Salvador, Slovenia, Uruguay, China, Honduras |
| 1996 | Costa Rica, Colombia, Greece |
| 1997 | Phillipines, South Africa, Romania |
| 1998 | India, Dominican Republic, Haiti, Venezuela |
| 1999 | Denmark, Sweden, Norway, Finland, Åland Islands |
| 2001 | Croatia |
| 2002 | Singapore |
| 2003 | Ukraine |
| 2005 | Russia |
| 2008 | Vietnam |
| 2010 | Jamaica, Estonia, Latvia, Lithuania |
