Difference between revisions of "Amway History"
From AmwayWiki
(→Amway Market Launches) |
|||
| Line 18: | Line 18: | ||
|1976 || [[Malaysia]], [[France]] | |1976 || [[Malaysia]], [[France]] | ||
|- | |- | ||
| − | |1978 || [[Netherlands | + | |1978 || [[Netherlands]] |
|- | |- | ||
| − | |1979 || [[Japan]] | + | |1979 || [[Japan]], [[Ireland]] |
|- | |- | ||
|1980 || [[Belgium]], [[Switzerland]], [[Barbados]] | |1980 || [[Belgium]], [[Switzerland]], [[Barbados]] | ||
Revision as of 07:23, 6 October 2012
Amway Market Launches
| Year | Countries Opened |
|---|---|
| 1959 | United States |
| 1962 | Canada |
| 1971 | Australia |
| 1973 | United Kingdom |
| 1974 | Hong Kong |
| 1975 | Germany |
| 1976 | Malaysia, France |
| 1978 | Netherlands |
| 1979 | Japan, Ireland |
| 1980 | Belgium, Switzerland, Barbados |
| 1982 | Taiwan |
| 1985 | Austria, Italy, New Zealand, Panama |
| 1986 | Spain |
| 1987 | Guatemala, Thailand |
| 1990 | Mexico |
| 1991 | Brazil, Hungary, Korea |
| 1992 | Brunei, Indonesia, Poland, Portugal |
| 1993 | Argentina |
| 1994 | Czech Republic, Slovakia, Turkey |
| 1995 | Chile, El Salvador, Slovenia, Uruguay, China, Honduras |
| 1996 | Costa Rica, Colombia, Greece |
| 1997 | Phillipines, South Africa, Romania |
| 1998 | India, Dominican Republic |
| 1999 | Denmark, Sweden, Norway, Finland, Åland Islands |
| 2002 | Singapore |
| 2003 | Ukraine |
| 2005 | Russia |
| 2008 | Vietnam |
| 2010 | Jamaica |
