Difference between revisions of "Amway History"
From AmwayWiki
Ewikipedia (Talk | contribs) (Vietnam) |
Ewikipedia (Talk | contribs) |
||
| Line 43: | Line 43: | ||
|1995 || [[Chile]], [[El Salvador]], [[Slovenia]], [[Uruguay]], [[China]], [[Honduras]], [[India]] | |1995 || [[Chile]], [[El Salvador]], [[Slovenia]], [[Uruguay]], [[China]], [[Honduras]], [[India]] | ||
|- | |- | ||
| − | |1996 || [[Costa Rica]], [[ | + | |1996 || [[Costa Rica]], [[Colombia]], [[Greece]] |
|- | |- | ||
|1997 || [[Phillipines]], [[South Africa]], [[Romania]] | |1997 || [[Phillipines]], [[South Africa]], [[Romania]] | ||
Revision as of 22:33, 7 November 2007
| Year | Countries Opened |
|---|---|
| 1959 | United States |
| 1962 | Canada |
| 1971 | Australia |
| 1973 | United Kingdom |
| 1974 | Hong Kong |
| 1974 | Germany |
| 1976 | France |
| 1978 | Netherlands |
| 1979 | Japan |
| 1974 | Belgium, Switzerland |
| 1982 | Taiwan |
| 1985 | Austria, Italy, New Zealand, Panama |
| 1986 | Malaysia, Spain |
| 1987 | Guatamal, Thailand |
| 1990 | Mexico |
| 1991 | Brazil, Hungary, Korea |
| 1992 | Brunei, Indonesia, Poland, Portugal |
| 1993 | Germany, Argentina |
| 1994 | Czech Republic, Slovakia, Turkey |
| 1995 | Chile, El Salvador, Slovenia, Uruguay, China, Honduras, India |
| 1996 | Costa Rica, Colombia, Greece |
| 1997 | Phillipines, South Africa, Romania |
| 1999 | Denmark, Sweden, Norway, Finland |
| 2003 | Ukraine |
| 2005 | Russia |
| 2008 | Vietnam |
